Физика као наука
Физика је природна наука. Реч физис на грчком значи природа. Природа је све што нас окружује па и ми сами. Када кажемо и ми сами мислимо и на ствари које је човек створио јер су сада и оне део природе и понашају се по њеним законима.
Природне или физичке појаве су сва дешавања у природи. Неке од природних појава су:
- Механичке појаве (ту спадају сва кретања. Кретање Земље око Сунца, кретање ветра, лет птице...)
- Топлотне појаве ( су појаве које се дешавају због промене температуре. Испаравање, топљење, мржњење..)
- Светлосне појаве ( ту спада преламање светлости, огледање, дуга...)
- Електричне појаве ( електрицитет, муња, електрична струја...)
- Магнетне појаве ( привлачење магнета са другим магнетима и са металима ...)
Материја
Сва природа је изграђена од материје. Па кажемо да је материја грађа природе. Она се дели на: 1. супстанцију (супстанцу) и на 2. физичко поље.
- Супстанција је грађа свих физичких тела. У супстанције спадају: стакло, гума, метал пластика, дрво... Физичка тела од дрвета су: сто, столица, врата.... Супстанција се састоји од ситних честица, атома и молекула.


Физичко поље је простор око тела преко кога она могу да делују на даљину. Поље није изгађено од атом и молекула али пошто се налази у природи називамо га материјалном средином. Постоје електрично, магнетно и гравитационо поље.
Методе истраживања у физици
Раније су људи проучавали природу простим посматрањем. Још увек неке појаве можемо проучавати само на овај начин. Микроскопска посматрања и астрономска посматрања спадају у те примере.
Данас се природне појаве проучавају експерименталним путем. Експеримент или оглед је проучавање природних појава у посебно припремељеним условима у лабораторијама.
Зато је физика експериментална али и теоријска наука. Помоћу експеримента долази до својих сазнања, а пооћу теорије та сазнања анализира и од тих закњучака се праве теорије и закони.