Мерење силе динамометром
Справа за мерење интензитета (јачине) силе назива се динамометар. Он ради на принципу истезања еластичне опруге. Где је lo -дужина неистегнуте опруге, l1 дужина истегнуте опруге. Делта је разлика у дужини неистегнуте и истегнуте опруге.
Када се на динамометар окачи тело опруга се деформише. Што је тело теже истезање је веће. Колико пута се повећа јачина силе толико пута се повећа издужење опруге. Кажемо да је издужење сразмерно јачини силе. Тада важи:
или
Пример задатка:
Изазов:
Земљина тежа и тежина тела
Деф: Земљина тежа ( гравитациона сила Земље) је сила којом Земља привлачи сва тела да на њу падају и Месец да око ње кружи. Она је усмерена вертикално наниже дуж полупречника Земље.
Сила Земљине теже Fg је усмерена вертикално наниже ка центру Земље у правцу њеног полупречника.

Земљина тежа привлачи и молекуле ваздуха. То је и разлог зашто се атмосфера налази ок Земље. Са повећаљем растојања гравитациона сила је слабија. Зато је атмосфера све ређа са повећањем растојања. Већ са променом надморске висине у ушима осећамо разлику у притиску.

Када држимо тела у руци, осећамо њихову тежину.
Деф: Тежина тела је сила којом тело притиска подлогу или затеже конопац о који је обешено услед гравитационе силе.

Земљина тежа и тежина имају исти правац смер и интензитет, а различиту нападну тачку. Тежина делује на подлогу и на место вешања конопца, а Земљина тежа делује на тела, тј. на њихов центар масе.
Тежина се обележава са Q, јединица мере јој је N -њутн, јер је у питању сила, а формула је:
Q=mG
где је: m-маса тела, G-јачина гравитационог поља Земље. Гравитационо поље Земље јче је на половима него на екватору јер је екватор на већем растојањау од полова. Просечна вредност јачине гравитационог поља Земље је 9,81 N/kg приближно 10 N/kg.